Ügyvédi iroda: 1034 Budapest, San Marco u. 24-26. A. lh. fszt.1.
Telefon/fax/üzenet: (36-1) 388-8908, 20-823-7026 ,70-369-2545

Társasági jog

Kezdőlap / Blog / Társasági jog

1.1.Korlátolt Felelősségű Társaságokban 2014.március 15.-től 3.000.000 Ft a kötelező törzstőke

Az új Ptk. 3:161. § (4) bekezdése a korlátolt felelősségű társaságok  esetében a törzstőkét  minimum  3 millió forintban határozza meg.

Az átmeneti szabályok az új Ptk. hatályba lépésekor  már bejegyzett vagy bejegyzés alatt álló cégek esetében türelmi időt biztosít a törzstőke megemelésére.

Eszerint a korlátolt felelősségű társaságok legkésőbb 2016. március 15-éig kötelesek a törzstőkéjüket megemelni vagy átalakulni, egyesülni azzal, hogy a tőkeemelésről az új Ptk. rendelkezéseinek alkalmazásával határozhatnak. A tőkeemelésről vagy átalakulásról szóló döntésig a társaságnak a Gt. rendelkezéseit kell alkalmaznia, és a társasági szerződés új Ptk. szerinti módosításról nem lehet határozni. Amennyiben az új Ptk.szerinti módosításról határoznak,úgy ezzel egyidejűleg kell a törzstőke módosításról is határozni.

 

1.2.Milyen szabályokat kell alkalmazni,ha az új Ptk.hatályba lépésekor bejegyzési vagy változásbejegyzési eljárás van folyamatban a cégbíróságon?

A régi Ptk. ill. Gt.  szabályait kell alkalmazni azon jogi személyek esetében, amelyeknek a cégbejegyzési eljárása vagy a változás bejegyzésére irányuló eljárása, ( ide értve az átalakulást, az egyesülést és a szétválást is) ,az új Ptk. hatálybalépésekor  már folyamatban van, azaz  a 2014. március 14-én alkalmazandó jogszabályoknak (azaz a régi Ptk. szabályainak) kell megfelelnie.

1.3. Vezető tisztségviselők szigorúbb felelőssége

Az új  Ptk(2013.évi V.tv.)a vezető tisztségviselők által e minőségükben okozott kárral kapcsolatban az alábbi új szabályt tartalmazza:

Ha a jogi személy vezető tisztségviselője e jogviszonyával összefüggésben harmadik személynek kárt okoz, a károsulttal szemben a vezető tisztségviselő a jogi személlyel egyetemlegesen felel.

A fenti szabály alapján ha a vezető tisztségviselő az új Ptk.hatályba lépését követően,azaz 2014.március 15.napját követően okozott kárt harmadik személynek,az általa képviselt társasággal együtt perelhető. Természetesen a harmadik személynek kell igazolnia a per során,hogy a kártérítés feltételei fennállnak. Amennyiben a vezető tisztségviselő felelősségét a bíróság megállapítja,akkor az egyetemlegesség alapján a kár megtérítésért felel,akár magánvagyonával is. Ez az új szabályozás felveti,hogy a társaságok a vezető tisztségviselőinek a védelmét hogyan tudja biztosítani harmadik személyek igényei ellen? Megoldásnak tűnik a piacon már jelenlévő vezetői felelősségbiztosítások megkötése,valamint a vezető tisztségviselők feladatkörének cégen belüli pontos,részletes  szabályozása.